2016/11/07

Rizses bab vagy babos rizs - először videón!

Elkapott a gépszíj a nagy videogyártás közepette, meg aztán olvastam is, hogy az olvasók izé, tartalomfogyasztók lusták olvasni. Rólam meg kiderült, hogy lusta vagyok írni. Ezért ahelyett, hogy egy fél óra alatt megírtam volna egy cikket, laza három óra alatt összedobtam egy videót :D
Na mindegy, ezt is ki kellett próbálni. Jó étvágyat ;)

2016/10/15

Sajtos túrókrémes pirítós

Régen posztoltam receptet, egyéb elfoglaltságok szólítottak el a konyhai kreativitás tűzhelyétől. Persze ettem az elmúlt öt hónapban is, de nemigen csináltam semmi újat, amit érdemes lett volna publikálni. Most egy gyorsan összedobható szendvicskrémmel térek vissza néhány pillanatra.

Sajtos túrókrém

kb. 10 dkg túró
1/3 tömlőnyi tömlős sajt (én a lidlben kapható ementáli ízűt használtam)
só, fűszerek, magvak
zsemle


Ha esetleg megcsinálnád a túrógombócot egy személyre, akkor ehhez a két fogáshoz elég egy negyed kilós csomag túró. Ma legalábbis én így dobtam össze. Egy negyed kilós túrót kb. elfeleztem, a kisebbik fele ment szendvicskrémnek, a nagyobbik félből készült a szokásos túrógombócom.
Ehhez a mennyiségű (kb. 10 dkg) túróhoz egy tömlős sajt maradékát, ami kb. egyharmada volt a csomagnak, hozzáadtam. Villával jó alaposan össze kell dolgozni a kettőt, nagy szeretettel vegyülnek ám el. Fűszernek sót, leheletnyi fehér borsot, és szintén leheletnyi fokhagymaport használtam. Mivel szerettem volna, ha inkább az ementális ízvilág dominál, nem akartam ezt fűszerekkel agyontaposni. De ha csak natúr sajt van otthon, és valamilyen fűszeres ízorgiát rendeznél, ám legyen.

Ezután egy serpenyőben szárazon átpirítom a magvakat, ami ebben az esetben csak hántolt napraforgó volt, mert imádom, és szintén azért, mert nem tolja el az ízvilágot. De lehet variálni, szezám-, vagy lenmaggal, mert ezek a magok ugyebár az egyedülálló konyha hűséges hozzávalói (kis helyen elfér, nem romlik meg, jó a tápértéke és finom, változatos ételeket lehet ízesíteni, különlegessé tenni velük). Ezután egy kissé megfáradt zsemlét kettévágtam, és a serpenyőben szintén megpirítottam, vagy inkább csak átmelegítettem. Először a zsemlék külső fele volt alul, ezt éppenhogy, csak jelzés értékkel melegítettem át. Ettől már a szikkadni indult zsemle felpuhult. Azután a vágott arcával fordítottam lefelé a serpenyőbe. Őszintén bevallom, egy csepp olajat is tettem alá, de tök felesleges volt, a zsemlén nem látszott meg, úgyhogy szerintem elhagyható.

A még forró zsemlére villával rákentem a krémtúrót, majd megszórtam a még szintén forró magocskákkal. A szendvicsekhez én zöldséget eszem, minden mennyiségben, a fotón kevéske paradicsom látható, de uborkát is csaltam hozzá. Desszertnek mehet a túrógombóc! :) 

Jó étvágyat!
Szeretettel: Helga

2016/05/16

Kínai kel főzelék

Hála a facebook memories szolgáltatásnak, felbukkannak a múltból nem csak a kitörölt régi jó ismerősök, de az elfelejtett finom receptek is. 2012-ben még nem írtam a blogot, csak ötletszerűen néha felnyomtam facebookra, amit főztem. Ezért is készült a blog, hogy összeszedjem magamnak egy helyre, amiket szeretek enni. És ha emellett még másnak is használ, az külön öröm.
Ez a kaja az egyik kedvencem, emlékeztet a frankfurti levesre, amit szintén nagyon szeretek. Azt hiszem, a kettő között a különbség csak némi víz. Az eredeti recept Rita konyhájából való, ő friss, újkáposztából készült főzeléket ajánl. Én meg szeretem a kínai kelt, abból szoktam csinálni. Bevált recept, azóta is rendszeresen elkészítem.
Akkor tehát következzék a facebook poszt, 2012. május 16-áról, szerkesztetlenül:


friss kápifőzelék, Rita konyhájából áthangszerelve, "ami van itthon" módra smile emoticon

kb. 5 deka (maradék) kockázott bacon

1 aprócska lila hagyma (maradék)

be a fazékba, hagymadinsztelés, vagy inkább párolás (AMC edény)

egy kisebb fej új fejeskáposzta kb. 2centis kockákra vágva
2 pici sárgarépa, kockákra vágva
zutty bele a fazékba
megpárolódik (ha nincs ilyesmi fazék, akkor vizet rá és megfő)
10deka virsli karikázva zutty bele
1 tejfölbe kb. 1evőkanálnyi keményítő jól kikeverve, ez is zutty bele
só+tárkony (tárkonyecetem nincs itthon, almaecetet meg nem akartam belerakni)
egyszer még megrottyan és kész.
finom!!! smile emoticon

2016/05/15

Cibatta

Már hónapok óta vágytam rá, hogy csináljak, nem tudom pontosan, hogy miért. Valahogy úgy éreztem, ezt az olívás kenyeret jobban is elő lehet adni, mint a bolti, nem beszélve arról, hogy mennyivel olcsóbban. Na végre megcsináltam, illetve már sütöttem egyszer, az jobban nézett ki, mert megcsavartam, viszont nagyon éhes voltam, és megettem, mielőtt lefotóztam volna. Ezen kívül a csavarás mentén szétesett, amikor kettévágtam szendvicsnek, és mivel a mait is szendrónak szántam, nem volt csavargatás, csak hagyományos pacsni. Olivabogyesz van benne. Receptje végtelenül egyszerű!

Cibatta

30 dkg liszt
1/3 élesztő
kb. 1 bögre meleg víz (sajnos ez a liszt nedvességtartalmától is függ, de hát tudjuk, kelt tészta)
1 teáskanál só
ízlés szerint olívabogyó, aszalt paradicsom vagy fokhagyma

Az élesztőt belemorzsoljuk a meleg vízbe, lisztet összekeverjük a sóval. Közben kicsit feltaláljuk magunkat, én mondjuk elmosogattam. Addig az élesztő a vízben elkezdi jól érezni magát. Kb. tíz perc elteltével beleöntjük a lisztbe az élesztős vizet, és elkeverjük - én először kanállal szoktam, mert irtózatosan ragad. Ezt nyugodtan lehet ilyen ráérősen, olaszosan, vagy figyelemzavarosan csinálni hogy félig összegyúrjuk, aztán megint eszünkbe jut valami, mondjuk összevágjuk az olívát (ha eleve szeletelt van otthon, az szívás), és csak ez után gyúrjuk össze véglegesen, azaz homogén állagúra a tésztát. Utána belegyúrjuk az összevágott bogyót, vagy parit, vagy fokhagymát. Az eredeti recept szerint most egy olívaolajjal kikent edénybe kéne rakni keleszteni. Namármost, nekem eltűnt a jó kis szilikon ecsetem, úgyhogy belezuttyintottam egy kis olajat az edénybe (egyébként ugyanabba, amiben összegyúrtam a tésztát), és átforgattam rajta a tésztát. Amire teljesen megkelt, az olajat is megette, de nem tett neki rosszat, azt kell mondjam. Ez kb. egy teáskanálnyi mennyiségű olaj volt.
A tészta, amikor összegyúrjuk, meglehetősen lágy állagú, és lehet, hogy kicsit ragad is, de ne lisztezzük azért túl, az olajtól mindjárt elkezd csúszkálni és nem lesz gond. Ha túl keményre készítjük a tésztát, megeshet, hogy kemény lesz a kész cibatta is, ami jó, csak nem finom.
Cibatta a sütőlapon. A lenmag dekoráció
(na jó, nem, igazából az előtte sült lenmagos zsömi maradéka.
Kb. 1 órát kelesztjük meleg helyen. Közben valamikor előmelegítjük a sütőt, hogy pontosan mikor, az a te sütődtől függ, te tudod, mennyi idő alatt melegszik be. Elég jó forró sütőben sütik ezt, én nem mertem, mert féltem, hogy megég. Állítólag bírják ezek a 200 fokot is, hát nálam olyan 185 körül sült ez. Tehát a sütő már legyen a sütési hőfokon, amikor belerakod a cibattát.
A tésztát két részre osztottam, ami hiba volt, mert hatalmas papucsok lettek (a cibatta jelentése eredetileg papucs), de az eredeti recept hatvan deka lisztből csinál négyet. Nos, ezek elvileg ilyen szendvicskenyerek, hát nemtom, szendvicsnek szendvics. Egy favágónak. Egész napra. Szóval, ha te nem dolgozol a nehéziparban, akkor csinálj belőle inkább hármat.
A tészta nagyon lágy (remélhetőleg), de picit talán olajos a felszíne, illetve sütés előtt kukoricaliszten át kell forgatni, ez is segíti a ragadásmentes fogást. A két vagy három részre osztott tésztát elég egy picit átgyúrni, hogy homogén legyen a forma, akár pacsnit készítesz belőle, akár megnyújtott pacsnit, amit egyszer megcsavarsz. Utána átgurítod a kukoricaliszten és ciao!
Ácsi! Hát a kukoricaliszt nem volt a hozzávalók listáján, most mi lesz?! Semmi. Nekem sem volt éppen itthon kukoricaliszt, úgyhogy fehérliszten forgattam át. Egyedülálló konyhában felesleges egy cibattához, amihez kell mondjuk 1-2 evőkanálnyi kukoricaliszt, venni egy egész kilónyit. Rádrohad és megeszik a bogarak. Ha meg amúgy is használsz valamihez, akkor meg van otthon. Capisce?
Úgy kb. 15 percig sütjük és nagyon finom. Jó étvágyat hozzá!


Még egy tréfás tanyasi tény a végére: a cibatta nem csak papucsot jelent, de csibátta-nak ejtik (az olaszban a magas magánhangzó az előtte levő cét csézi), ami viszont szerintem rémesen hangzik, úgyhogy dafke cibattának szoktam mondani :)



2016/04/30

Sportitalok 2.

Az előző posztot folytatandó behozok még pár izotóniás ital receptet. Ezek nem ám csak akkor jók, amikor az edzőteremben szenvedel, hanem akkor is, amikor csak simán nyár van és hetven fok árnyékban. Sőt, a lázas izzadáskor is jót tesz a csirkeleves helyett vagy mellett. Az elcsigázottság érzése az elektrolit hiányból fakad (többnyire), ezért érdemes ezt helyretenni a szervezetünkben. Jóllehet, a legegyszerűbb izotóniás ital a citromos-sós víz, azért néha nem árt, ha ízben kicsit több variáció áll rendelkezésre.
Alapszabály, hogy a só ne legyen sima asztali só, amely kizárólag nátrium-kloridot tartalmaz, hanem tengeri, himalájai, vagy bármilyen egyéb értelmes só, amely a nátriumon kívül más, a szervezet számára hasznos elemeket is tartalmaz.
Az összes többire érvényes, hogy csináld, ahogy te szereted, megszoktad. Ha szűrt vizet használsz, értelemszerűen az italodban is legyen az, ha az ásványvizeket részesíted előnyben, hát hajrá. Ha mázlid van, és olyan helyen élsz, ahol iható a csapvíz, akkor az is tökéletesen megfelel.
Fő csapásirányunk a víz+só+valamilyen gyümölcs+opcionálisan méz és/vagy fűszerek. Tulajdonképpen érdemes kísérletezgetni is ezekkel. Ha találsz egy ízkombinációt, ami nagyon megérint, ne habozz megosztani velem hozzászólásban! Köszi :)


Az alapanyagokról (thehippyhomemaker receptjei alapján)

A citrusfélék elektrolitokban gazdagok, és mind közül a citromban található a legtöbb. A valódi méz vagy juharszirup szintén gazdag ásványi anyagokban és természetes enzimekben. Ez a két összetevő, valamint a gyömbér és a fahéj, elősegítik a természetes gyógyulási folyamatokat a szervezetünkben. Ez vonatkozik az izmaink terheléséből fakadó fájdalmakra (izomláz és társai) is. A tengeri só megint csak azért jó, mert többféle elemet tartalmaz, illetve a sóháztartásunk egyensúlya fontos komponense a metabolizmusunk egészségének. Illetve hasznos társunk lehet még a kókuszvíz, amely természetes nátriumban gazdag olyannyira, hogy a fentieken túl akár a másnaposság kezelésében is hatékony eszköz lehet.

Az amerikai "cup" mértékegység, amit csészének fordítok, 2,5 dl-nek felel meg körülbelül.


Citrom-lime ital
forrás: thehippyhomemaker.com


4 csésze víz
1/4 csésze citromlé
1/4 csésze lime lé
1/4 csésze nyers méz vagy juharszirup (vagy ízlés szerint)
1/4 teáskanál tengeri só


Narancsos ital

3 csésze víz
1 csésze narancslé (kb. 3 narancsból)
1/4 csésze citromlé
2 evőkanál méz vagy juharszirup
1/4 teáskanál só


forrás: http://everydayroots.com/
Kókuszos-lime ital

3 csésze kókuszvíz
1 csésze víz
1/4 csésze citromlé
2 evőkanál méz vagy juharszirup
1/4 teáskanál só


További recepteket találtok ezen az oldalon.





Az én személyes kedvencem pedig - azt hittem, már felraktam a receptet, de nem találom, szóval következzék a csodálatos:

Rozmaringos-uborkás víz

hozzávalók: rozmaring, uborka, víz ;)
Egy arasznyi darabot vágok egy kígyóuborkából (persze meg van mosva, meg minden), ezt hosszában négybe vágom, egy szál friss rozmaringot adok hozzá. Ez utóbbi úgy lesz, hogy veszek az aldilidlipennymindegymelyikben egy cserepes rozmaringot, amit egész nyáron az erkélyen szeretgetek, és néha lemetszek belőle egy-egy ágacskát.
Az ubit meg a bokrot berakom egy hűtőbe való kancsóba, aminek 1,2 liter a térfogata. Innen tessék kiindulni. Elszántabbak pet palackba is gyömöszölhetik a hozzávalókat, de figyelem, nem környezetbarát, mert kiszedni szinte lehetetlen (az ubi megdagad, megszívja magát vízzel), szóval már nem lehet újrahasznosítani. Egy éjszakát áll, és másnap nagyon finom. Nincs az a rettenetes hőség, amiben ne mulasztaná el a szomjat.
Ha kancsóban csinálod, a dundi ubikat nem kell kidobni, isteni tzatziki lesz belőle (persze nem csak úgy magától, hanem ha legyártod).


Illetve ne feledkezzünk meg minden idők legtutibb, legfinomabb, legegészségesebb, leg-leg-leg-leg és még annál is legebb izotóniás italáról, a

Kovászos uborka lé -ről

Ennek készítése köztudott: veszel koviubit, megeszed, és a jól lehűtött levet jól megiszod. Ennyi :)))
Oké, majd nyáron lesz koviubi recept is. Addig is jó edzést, jó lékutyulást!


2016/04/28

Sportitalok 1.

Hát bizony, elkapott engem is a gépszíj, ha nem is futok, de gyalogolok rendszeresen. Igazából három éve kezdtem, csak folyton lesérültem, vagy kijött a bronchitisem, és mindig több hónapra le kellett állnom. Most sem nagyon viháncolok, de próbálok mértékkel csinálni mindent, hogy ne legyen belőle baj. Bár a ma reggel 6 fokban történt edzés lehet, hogy "Broncho" szempontjából nem volt a legjobb ötlet, de már dacos voltam, hogy battyák meg, május van mindjárt, nehogy már ne mehessek ki edzeni!
Na, ha már önnön csodálatosságomat ennyire sikerült fölvezetni, akkor most mondom az italokat is. Jómagam eléggé izzadós vagyok, már ha rágondolok a testmozgásra, lever a víz. Ez így volt mindig is, amikor fiatal és karcsú voltam, akkor is. Sőt, szerintem akkor durvábban izzadtam, de ezt már sosem fogjuk megtudni (a pitta típus gyönyörűségeiről majd máskor). Namost, amikor izzadsz, akkor nem csak vizet veszítesz, de úgynevezett elektrolitokat is. Ezek ilyen kis manókák, amitől nem érzed fosul magadat. Ha kiizzadod őket, akkor hajlamos vagy mérhetetlen elcsigázottságot tapasztalni az edés után, de ami a fő, rohadtul éhes is tudsz lenni. Namármost, ugye nem azért szívtunk annyit az edzéssel, hogy a nagynehezen leslattyogott kalóriákat percek alatt visszaegyük, ugye? A megoldás lehetne ilyenkor ugye a Gatorade, meg más, izotóniás sportitalok. Ami tök jó, csak egy, bivaly sokba kerülnek, kettő meg, fene tudja mi a jó ég van benne. Meggyőződésem, hogy az üdítők cukor + atomhulladékból készülnek, ezért igyekszem magamat ezektől távol tartani. Ez persze némileg ellentmondásosnak tűnik az energiaitalokhoz való vonzódásom fényében. Nos, nem mentegetésképp, de a koffein meg a taurin sirály, és az ember könnyen függeszkedik olyan dolgokhoz, amiktől például ébren marad. De ne menjünk most bele a vérnyomásom elemzésébe, inkább maradjunk annyiban, hogy minél kevesebb atomhulladékot eszünk meg, annál jobb lesz nekünk feltehetőleg.
Tehát szétnéztem az interneccen, és találtam jónéhány receptet. Párat lefordítok ide, a magam kedvéért, és persze némileg átszabva, ahogy szoktam. Ha neked is hasznos, az csak plusz öröm. Az ízlésem kicsikét fura, úgyhogy ha nem találsz itt olyat, ami szimpi, akkor csak keress rá a gugliban "homemade isotonic drink" és lesz millió találatod. Jó kotyvasztást és jó edzést!


Gyömbéres-citromos víz
© Gabbysgfree 

1 liter víz
2 citrom
hüvelykujjnyi gyömbér
mokkáskanál só
igény szerint méz

A megtisztított és vékony szeletekre vágott gyömbért 15 percig forraljuk a vízben. Ha gyorsítani akarod az eljárást, elég fél liter vízben forralni, aztán még fél litert adsz hozzá hidegen. Amikor kihűl, hozzáadod a citromok kifacsart levét és a sót. Lehetőleg tengeri só legyen, de mindenképp valami értelmes só - ez minden receptre áll! - ne sima asztali só. Utóbbi ugyanis kizárólag nátrium-kloridot tartalmaz, de nekünk más elemekre is szükségünk van. Nekem most himalájai só van itthon ilyen célokra, de a legtöbb recept tengeri sót ajánl.
Ennek a receptnek az eredetije steviával ízesíti a gyömbéres vizet. Számomra ez egy big no-no. Az édesítőszerek sehogyan sem jók, a természetesek sem. Hogy miért, abba itt most részletesen nem megyek bele, elég annyi, hogy átverik a szervezetet cukorfelismerő központját, ráadásul egy cukorbeteg ismerősöm szerint, akinek az állapota miatt kb. ötpercenként mérnie kellett a cukrát, ezek is felviszik a vércukor szintet, csak később, mint a kalóriával is rendelkező cukrok. Naszóval, ha mindenképpen édesíteni akarod, tegyél bele mézet.
A méz és a gyömbér az ajurvéda szerint a pittát, azaz a tűz elemet növeli a szervezetedben. A pitta növeli az égetést, a metabolizmust, ergo ezektől fogysz.


Meggyes-citromos sportital

0,5 dl meggylé
1 citrom leve
8 dl víz
2 ek méz
1/4 teáskanál só
Meggylevet kétféleképpen lehet szerezni: boltból, vagy meggyből. Ha olyan helyen élsz, ahol elérhető 100%-os, cukor hozzáadása nélkül készült meggylé, akkor hajrá. Meg persze mindenből vehetsz bio-organikus-csillipadré változatokat, én ezekre azt mondom, hogy mindent ki lehet próbálni, de azért fenntartással kezeljük ezeket is.
Nálam ez most úgy működik, hogy kaptam fagyasztott meggyet valakitől, ezt bedobom a turmixba, és a meggy trutymót hígítom fel a többi cuccal. Mézet biztos, hogy nem teszek bele ennyit, sót viszont lehet, hogy többet is elbír.
A fiziológiás sóoldat arány: 9 g só és 991 g víz, tehát akár eddig is el lehet menni nyugodtan, ha bírod az ízét.
A méz nem oldódik olyan hamar a vízben, mint a cukor, ezért vagy melegen adod hozzá (mondjuk a gyömbéres víz készítésénél ugye amúgy is forralod), vagy türelemmel kell kevergetni, még jobb, ha zárható edénybe (műanyag palack) teszed, és rázogatod, míg feloldódik.


Epres-citromos ital

10 dkg eper
fél citrom leve
só, méz
1 liter víz
Ezt az italt készítheted áztatós módszerrel, vagy hirtelenjében. Az áztatós módszernél előző este felszeleteled az epret, és a többi hozzávalóval együtt belerakod a vízbe. Egész éjszaka áztatod, természetesen a hűtőben kell tartani. Másnap leszűrheted és iszod az epres vizet.
Ha viszont hirtelenjében jön rád az epresvíz ihatnék, vagy nem szereted kidobálni a kiáztatott epret, akkor turmix, reszelés, vagy nagyon apróra vágás után tedd az epret a vízbe.  Állati finom egyébként, áztatós módszerrel a túlérett epreket is fel lehet használni, amit amúgy már nem ennél meg, mert kb. öt perc múlva elkezd rohadni. A citromlé ezt megakadályozza, viszont az eper íz benne marad az üvegedben.


Dinnyés-kókuszos ital

1 csészényi kockázott görögdinnye bél
1 csészényi kókuszvíz
lime és só ízlés szerint
Turmixold le az egészet és kész. Ezt a receptet még nem próbáltam, és lehet, hogy nem is fogom, a kókuszvíz miatt, de azért nem árt, ha megvan. Angolul itt találod meg.
(Egyébként azért nem linkelem mindegyik recept eredetijét, mert a többit annyira átszabtam, hogy semmi köze az eredetihez, vagy inkább mondjuk úgy, az ötletadóhoz.)


Áfonyás-juharszirupos sportital
freepik.com

3 csésze natúr vörösáfonyalé (cukor meg minden nélkül)
5 csésze víz
0,5 teáskanál só
2 evőkanál juharszirup
1 szem csillagánizs, ha szereted
Hát ezen sincs sok magyaráznivaló, mindent beteszel egy üvegbe, ha ánizst is raktál bele, hagyd egy órát állni legalább, utána vedd ki belőle, és ihatod, mondja a maratonista, akitől kölcsönöztük a receptet.
A vörösáfonya nagyon jó hatással van a szervezetünkre, a tüdő, a húgyutak, a női szervek és a szem is profitál belőle, ha ilyesmit fogyasztunk.



Egy következő posztban folytatom ám még, csak most eluntam a gépelést :)