Hát bizony, elkapott engem is a gépszíj, ha nem is futok, de gyalogolok rendszeresen. Igazából három éve kezdtem, csak folyton lesérültem, vagy kijött a bronchitisem, és mindig több hónapra le kellett állnom. Most sem nagyon viháncolok, de próbálok mértékkel csinálni mindent, hogy ne legyen belőle baj. Bár a ma reggel 6 fokban történt edzés lehet, hogy "Broncho" szempontjából nem volt a legjobb ötlet, de már dacos voltam, hogy battyák meg, május van mindjárt, nehogy már ne mehessek ki edzeni!
Na, ha már önnön csodálatosságomat ennyire sikerült fölvezetni, akkor most mondom az italokat is. Jómagam eléggé izzadós vagyok, már ha rágondolok a testmozgásra, lever a víz. Ez így volt mindig is, amikor fiatal és karcsú voltam, akkor is. Sőt, szerintem akkor durvábban izzadtam, de ezt már sosem fogjuk megtudni (a pitta típus gyönyörűségeiről majd máskor). Namost, amikor izzadsz, akkor nem csak vizet veszítesz, de úgynevezett elektrolitokat is. Ezek ilyen kis manókák, amitől nem érzed fosul magadat. Ha kiizzadod őket, akkor hajlamos vagy mérhetetlen elcsigázottságot tapasztalni az edés után, de ami a fő, rohadtul éhes is tudsz lenni. Namármost, ugye nem azért szívtunk annyit az edzéssel, hogy a nagynehezen leslattyogott kalóriákat percek alatt visszaegyük, ugye? A megoldás lehetne ilyenkor ugye a Gatorade, meg más, izotóniás sportitalok. Ami tök jó, csak egy, bivaly sokba kerülnek, kettő meg, fene tudja mi a jó ég van benne. Meggyőződésem, hogy az üdítők cukor + atomhulladékból készülnek, ezért igyekszem magamat ezektől távol tartani. Ez persze némileg ellentmondásosnak tűnik az energiaitalokhoz való vonzódásom fényében. Nos, nem mentegetésképp, de a koffein meg a taurin sirály, és az ember könnyen függeszkedik olyan dolgokhoz, amiktől például ébren marad. De ne menjünk most bele a vérnyomásom elemzésébe, inkább maradjunk annyiban, hogy minél kevesebb atomhulladékot eszünk meg, annál jobb lesz nekünk feltehetőleg.
Tehát szétnéztem az interneccen, és találtam jónéhány receptet. Párat lefordítok ide, a magam kedvéért, és persze némileg átszabva, ahogy szoktam. Ha neked is hasznos, az csak plusz öröm. Az ízlésem kicsikét fura, úgyhogy ha nem találsz itt olyat, ami szimpi, akkor csak keress rá a gugliban "homemade isotonic drink" és lesz millió találatod. Jó kotyvasztást és jó edzést!
Gyömbéres-citromos víz
 |
© Gabbysgfree |
1 liter víz
2 citrom
hüvelykujjnyi gyömbér
mokkáskanál só
igény szerint méz
A megtisztított és vékony szeletekre vágott gyömbért 15 percig forraljuk a vízben. Ha gyorsítani akarod az eljárást, elég fél liter vízben forralni, aztán még fél litert adsz hozzá hidegen. Amikor kihűl, hozzáadod a citromok kifacsart levét és a sót. Lehetőleg tengeri só legyen, de mindenképp valami értelmes só - ez minden receptre áll! - ne sima asztali só. Utóbbi ugyanis kizárólag nátrium-kloridot tartalmaz, de nekünk más elemekre is szükségünk van. Nekem most himalájai só van itthon ilyen célokra, de a legtöbb recept tengeri sót ajánl.
Ennek a receptnek az eredetije steviával ízesíti a gyömbéres vizet. Számomra ez egy big no-no. Az édesítőszerek sehogyan sem jók, a természetesek sem. Hogy miért, abba itt most részletesen nem megyek bele, elég annyi, hogy átverik a szervezetet cukorfelismerő központját, ráadásul egy cukorbeteg ismerősöm szerint, akinek az állapota miatt kb. ötpercenként mérnie kellett a cukrát, ezek is felviszik a vércukor szintet, csak később, mint a kalóriával is rendelkező cukrok. Naszóval, ha mindenképpen édesíteni akarod, tegyél bele mézet.
A méz és a gyömbér az ajurvéda szerint a pittát, azaz a tűz elemet növeli a szervezetedben. A pitta növeli az égetést, a metabolizmust, ergo ezektől fogysz.
Meggyes-citromos sportital
0,5 dl meggylé
1 citrom leve
8 dl víz
2 ek méz
1/4 teáskanál só
Meggylevet kétféleképpen lehet szerezni: boltból, vagy meggyből. Ha olyan helyen élsz, ahol elérhető 100%-os, cukor hozzáadása nélkül készült meggylé, akkor hajrá. Meg persze mindenből vehetsz bio-organikus-csillipadré változatokat, én ezekre azt mondom, hogy mindent ki lehet próbálni, de azért fenntartással kezeljük ezeket is.
Nálam ez most úgy működik, hogy kaptam fagyasztott meggyet valakitől, ezt bedobom a turmixba, és a meggy trutymót hígítom fel a többi cuccal. Mézet biztos, hogy nem teszek bele ennyit, sót viszont lehet, hogy többet is elbír.
A fiziológiás sóoldat arány: 9 g só és 991 g víz, tehát akár eddig is el lehet menni nyugodtan, ha bírod az ízét.
A méz nem oldódik olyan hamar a vízben, mint a cukor, ezért vagy melegen adod hozzá (mondjuk a gyömbéres víz készítésénél ugye amúgy is forralod), vagy türelemmel kell kevergetni, még jobb, ha zárható edénybe (műanyag palack) teszed, és rázogatod, míg feloldódik.
Epres-citromos ital
10 dkg eper
fél citrom leve
só, méz
1 liter víz
Ezt az italt készítheted áztatós módszerrel, vagy hirtelenjében. Az áztatós módszernél előző este felszeleteled az epret, és a többi hozzávalóval együtt belerakod a vízbe. Egész éjszaka áztatod, természetesen a hűtőben kell tartani. Másnap leszűrheted és iszod az epres vizet.
Ha viszont hirtelenjében jön rád az epresvíz ihatnék, vagy nem szereted kidobálni a kiáztatott epret, akkor turmix, reszelés, vagy nagyon apróra vágás után tedd az epret a vízbe. Állati finom egyébként, áztatós módszerrel a túlérett epreket is fel lehet használni, amit amúgy már nem ennél meg, mert kb. öt perc múlva elkezd rohadni. A citromlé ezt megakadályozza, viszont az eper íz benne marad az üvegedben.
Dinnyés-kókuszos ital
1 csészényi kockázott görögdinnye bél
1 csészényi kókuszvíz
lime és só ízlés szerint
Turmixold le az egészet és kész. Ezt a receptet még nem próbáltam, és lehet, hogy nem is fogom, a kókuszvíz miatt, de azért nem árt, ha megvan. Angolul
itt találod meg.
(Egyébként azért nem linkelem mindegyik recept eredetijét, mert a többit annyira átszabtam, hogy semmi köze az eredetihez, vagy inkább mondjuk úgy, az ötletadóhoz.)
Áfonyás-juharszirupos sportital
 |
freepik.com |
3 csésze natúr vörösáfonyalé (cukor meg minden nélkül)
5 csésze víz
0,5 teáskanál só
2 evőkanál juharszirup
1 szem csillagánizs, ha szereted
Hát ezen sincs sok magyaráznivaló, mindent beteszel egy üvegbe, ha ánizst is raktál bele, hagyd egy órát állni legalább, utána vedd ki belőle, és ihatod, mondja a maratonista, akitől kölcsönöztük a
receptet.
A vörösáfonya nagyon jó hatással van a szervezetünkre, a tüdő, a húgyutak, a női szervek és a szem is profitál belőle, ha ilyesmit fogyasztunk.
Egy következő posztban folytatom ám még, csak most eluntam a gépelést :)