Az előző posztot folytatandó behozok még pár izotóniás ital receptet. Ezek nem ám csak akkor jók, amikor az edzőteremben szenvedel, hanem akkor is, amikor csak simán nyár van és hetven fok árnyékban. Sőt, a lázas izzadáskor is jót tesz a csirkeleves helyett vagy mellett. Az elcsigázottság érzése az elektrolit hiányból fakad (többnyire), ezért érdemes ezt helyretenni a szervezetünkben. Jóllehet, a legegyszerűbb izotóniás ital a citromos-sós víz, azért néha nem árt, ha ízben kicsit több variáció áll rendelkezésre.
Alapszabály, hogy a só ne legyen sima asztali só, amely kizárólag nátrium-kloridot tartalmaz, hanem tengeri, himalájai, vagy bármilyen egyéb értelmes só, amely a nátriumon kívül más, a szervezet számára hasznos elemeket is tartalmaz.
Az összes többire érvényes, hogy csináld, ahogy te szereted, megszoktad. Ha szűrt vizet használsz, értelemszerűen az italodban is legyen az, ha az ásványvizeket részesíted előnyben, hát hajrá. Ha mázlid van, és olyan helyen élsz, ahol iható a csapvíz, akkor az is tökéletesen megfelel.
Fő csapásirányunk a víz+só+valamilyen gyümölcs+opcionálisan méz és/vagy fűszerek. Tulajdonképpen érdemes kísérletezgetni is ezekkel. Ha találsz egy ízkombinációt, ami nagyon megérint, ne habozz megosztani velem hozzászólásban! Köszi :)
Az alapanyagokról (thehippyhomemaker receptjei alapján)
A citrusfélék elektrolitokban gazdagok, és mind közül a citromban található a legtöbb. A valódi méz vagy juharszirup szintén gazdag ásványi anyagokban és természetes enzimekben. Ez a két összetevő, valamint a gyömbér és a fahéj, elősegítik a természetes gyógyulási folyamatokat a szervezetünkben. Ez vonatkozik az izmaink terheléséből fakadó fájdalmakra (izomláz és társai) is. A tengeri só megint csak azért jó, mert többféle elemet tartalmaz, illetve a sóháztartásunk egyensúlya fontos komponense a metabolizmusunk egészségének. Illetve hasznos társunk lehet még a kókuszvíz, amely természetes nátriumban gazdag olyannyira, hogy a fentieken túl akár a másnaposság kezelésében is hatékony eszköz lehet.
Az amerikai "cup" mértékegység, amit csészének fordítok, 2,5 dl-nek felel meg körülbelül.
Citrom-lime ital
![]() |
forrás: thehippyhomemaker.com |
4 csésze víz
1/4 csésze citromlé
1/4 csésze lime lé
1/4 csésze nyers méz vagy juharszirup (vagy ízlés szerint)
1/4 teáskanál tengeri sóNarancsos ital
3 csésze víz
1 csésze narancslé (kb. 3 narancsból)
1/4 csésze citromlé2 evőkanál méz vagy juharszirup
1/4 teáskanál só
![]() |
forrás: http://everydayroots.com/ |
Kókuszos-lime ital
3 csésze kókuszvíz
1 csésze víz
1/4 csésze citromlé
2 evőkanál méz vagy juharszirup
1/4 teáskanál só
További recepteket találtok ezen az oldalon.
Az én személyes kedvencem pedig - azt hittem, már felraktam a receptet, de nem találom, szóval következzék a csodálatos:
Rozmaringos-uborkás víz
hozzávalók: rozmaring, uborka, víz ;)
Egy arasznyi darabot vágok egy kígyóuborkából (persze meg van mosva, meg minden), ezt hosszában négybe vágom, egy szál friss rozmaringot adok hozzá. Ez utóbbi úgy lesz, hogy veszek az aldilidlipennymindegymelyikben egy cserepes rozmaringot, amit egész nyáron az erkélyen szeretgetek, és néha lemetszek belőle egy-egy ágacskát.
Az ubit meg a bokrot berakom egy hűtőbe való kancsóba, aminek 1,2 liter a térfogata. Innen tessék kiindulni. Elszántabbak pet palackba is gyömöszölhetik a hozzávalókat, de figyelem, nem környezetbarát, mert kiszedni szinte lehetetlen (az ubi megdagad, megszívja magát vízzel), szóval már nem lehet újrahasznosítani. Egy éjszakát áll, és másnap nagyon finom. Nincs az a rettenetes hőség, amiben ne mulasztaná el a szomjat.
Ha kancsóban csinálod, a dundi ubikat nem kell kidobni, isteni tzatziki lesz belőle (persze nem csak úgy magától, hanem ha legyártod).
Illetve ne feledkezzünk meg minden idők legtutibb, legfinomabb, legegészségesebb, leg-leg-leg-leg és még annál is legebb izotóniás italáról, a
Kovászos uborka lé -ről
Ennek készítése köztudott: veszel koviubit, megeszed, és a jól lehűtött levet jól megiszod. Ennyi :)))
Oké, majd nyáron lesz koviubi recept is. Addig is jó edzést, jó lékutyulást!