2014/02/26

Krumplifőzelék

A krumpli, polgári nevén burgonya, hálás növény az agglegény-aggleány főzési spektrumában. Megfelelően tárolva sokáig eláll, és könnyű számára a megfelelő tárolási körülményeket biztosítani. Kisebb mennyiséget tarthatunk a hűtőben, az alsó fiókban, újságpapírra helyezve. Nagyobb mennyiséget, ha bevállalósak vagyunk, vagy gyakran főzünk magunkra, és akár 10 kilót is betárazunk a földialmából, eltárolhatunk mondjuk az erkélyen. Egy régi takaróval kibélelt papírdoboz (banános, tévés, stb.) már bőven jó krumpli őnagysága számára. Nyáron, amikor magasabb még a nedvességtartalma, nem érdemes túl sokat venni belőle, mert óhatatlanul megfonnyad, és akkor nehéz pucolni. Ha meg nem fonnyad, akkor megrohad, és higgy nekem, nem akarsz rohadt krumplit szagolni. Tipp: enyhén megfonnyadt zöldséget pár órára vagy egy éjszakára hideg vízbe áztatsz, visszanyeri nedvességtartalmát. Persze már nem lesz olyan, mint újkorában, és azonnal fel kell használni, de ezzel még egy körre megmenthető.
Ha nincs idő áztatni, mert éhes vagy, a fonnyadt krumplit érdemes héjában megfőzni, akkor könnyű lehúzni róla. Lehet belőle krumplisaláta, rakott krumpli, vagy csak úgy megeszed hagymával meg vajjal.

Tehát, a krumplifőzelék!

Hozzávalók:
egy személyre
3-4 szem krumpli
babérlevél, fokhagyma(por), (őrölt) kömény, só
egy-két evőkanál tejföl (vagy több, mert én mondjuk szeretem jó tejfölösen)
csapott evőkanál liszt

A krumplit meghámozzuk és kockákra vágjuk - akkorára, amekkorát enni szeretnél... Ha nem is főztél még, de biztos láttál már krumplifőzeléket. Na, akkorára. Informatikus férfiaknak mondom, lehet néhány milliméterrel nagyobb, ugyanis a főzés során a krumpli kopik, azaz némileg szétfő, ez a kockaméret csökkenését eredményezi.
A krumplikockákat egy megfelelő méretű főzőedénybe tesszük, és felöntjük annyi vízzel, ami kb. ellepi. A krumpliban lévő keményítő eleve sűríteni fogja a levet, vigyázzunk, nehogy betonfőzelék legyen a vége. A vízbe beledobáljuk a babérleveleket, mondjuk hármat, és késhegynyi őrölt köményt, na meg ízlés szerint fokhagymát (1 gerezd, vagy némi por) és sót. Közepes lángon felforraljuk, aztán lejjebb vesszük és hagyjuk megfőni. A krumpli kisméretű sejtszerkezetéből adódóan hamar fővő zöldség. Kb. 15-20 perc alatt ilyen darabolt formájában készre kell főnie. Amikor megpuhult, de még nem esett szét teljesen, akkor van kész.
Behabarjuk: kb. fél doboz tejfölhöz egy csapott evőkanál lisztet adunk, csomómentesen elkeverjük, majd belekeverjük a forrongó főzelékbe. Hogy mennyi cucchoz mennyi sűrítő anyag kell, az erősen ízlés kérdése, ezért érdemes a saját arányaidat kikísérletezni. Amikor a habarás már benne van, jól keverjük el a főzeléket, és innentől már ne hagyjuk magára, mert nagyon könnyen odaéghet. Vegyük fel ismét a lángot, kevergetés közben forraljuk fel, és hagyjuk erősen forrni 1-2 percig. Közben keverjük, mert a sűrített cucc az alján már nagyon könnyen odakap. Ne feledd, hogy ez a sűrűség nem végleges, a kihűlés, állás során még sűrűsödni fog. Ha többet főztél, és holnap eszed meg a maradékot, akkor a melegítésnél majd egy kis vizet kell hozzákeverni. Elzárjuk, és kész. A babérlevelet ne együk meg.